Poslední turnaje uplynulé sezóny - díl třetí

Poslední turnaje uplynulé sezóny - díl třetí

Mezinárodní den dětí a mezinárodní medaile pro Sofču!

1. červen bývá každoročně v našich krajích ve znamení mnoha různých společenských a sportovních akcí, kterými oslavujeme Mezinárodní den dětí. Tento den má za úkol upozornit celou světovou veřejnost na potřeby a práva dětí, víte však, že první podnět pro vytvoření této události vznikl v Turecku na popud tehdejšího ochránce národních práv Mustafy Kemala již 23. dubna 1920 během Turecké války za nezávislost? Vyhlášení celosvětového dne dětí pak bylo poprvé doporučeno o pět let později na Světové konferenci pro blaho dětí, která se konala 1. června 1925, ale oficiálně ještě nic vyhlášeno nebylo. Později, v roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen zavedla 1. června jako Den pro ochranu dětí, ale až v roce 1954 byl Světový den dětí oficiálně vyhlášen OSN. Všem státům bylo doporučeno, aby tuto událost upírající pozornost na jejich nejmladší obyvatele oslavovaly ve stejný den, 20. listopadu, protože v ten den byla přijata Deklarace o právech dítěte. Některé státy však svátek již slavily a tak si datum oslav ponechaly na samotném začátku června, jiné ho dle doporučení OSN přesunuly na listopad a jiné dokonce slaví v obou termínech.

Hned, jakmile oslavy Dne dětí utichly, rozehrál se v pražských Štěrboholech velký čtyřdenní mezinárodní turnaj dětí v kategoriích U-9, U-11, U-13 a U-15, YONEX Czech Youth International 2022, kterého se zúčastnilo 173 hráčů. Mezi nimi byla v kategorii U-13 i Sofča Kerplová, která si zahrála všechny tři disciplíny. V mixu s Náťou Skrčeným z Kladna se v dramatickém zápase 1. kola povedlo porazit maďarsko-anglický pár, aby následně ztroskotali na českém páru Daniel Nachtman, Agáta Maixnerová. Agáta Sofču pozlobila i ve dvouhře, když ji v přímém souboji o postup ze základní skupiny do pavouka přehrála nejtěsnějším možným rozdílem 21:18, 14:21 a 21:19, škoda. Třešničkou na dortu se tak stala čtyřhra, kde Sofča s veseckou Luckou Čepelákovou vybojovaly báječné třetí místo, když v semifinále po dvou setech podlehli ukrajinským vítězkám Poperezhai s Rishtovskou. Gratulujeme k zisku medaile v mezinárodní konkurenci!

V sobotu 4. června se v tělocvičně ZŠ Barvířská uskutečnilo GP D U-15, kde náš klub zastupovala trojice Eliška Nidrlová, Tobík Bednář a Vilda Pětioký. Za velmi solidní účasti 14 kluků a 13 holek všichni naši hráči bojovali jako lvi o co nejlepší umístění, ale na ocenění v podobě medailového místa to tentokrát v konkurenci ostatních soupeřů nestačilo. Z jednotlivých utkání musíme vypíchnout hlavně Tobíkův zápas prvního kola dvouhry proti domácímu Kubovi Šolcovi, který po dlouhém boji skončil 19:21, 21:15 a 22:24 v neprospěch našeho hráče. Nevadí, příště to určitě vyjde!

Třetím turnajem mělo GP B U-15 v Pardubicích, kam se měla vydat Kája Tomešová, ta se však na posledním tréninku před turnajem nešťastně zranila a tak z toho tentokrát nebylo nic.

HS

foto
foto
foto
foto
foto