Turnaje
14 - 16. dubna 2023

Turnaje<br> 14 - 16. dubna 2023

Další ročník Memoriálu Ivana Škáchy v pražské Vinoři a medaile z libereckého GP D U-13.

Vinoř, německy Winor, dříve vesnice, později od roku 1974 městská čtvrť a katastrální území Prahy a od 24. listopadu 1990 pod názvem Praha-Vinoř dokonce městská část rozkládající se na severovýchodě hlavního města Prahy. V současné době má 4 163 obyvatel a zaujímá území o rozloze 599 hektarů, do kterého spadá i osada Ctěnice. Vinoř má bohatou historii, když první písemné zmínky o této obci pocházejí již z roku 1088, kdy český král Vratislav II. daroval Vinoř vyšehradské kapitule, Vinoř samotná je však ještě mnohem starší. Mezi kulturní vinařské památky patří barokní kostel Povýšení sv. Kříže postavený v 1. polovině 18. století F. M. Kaňkou, Vinořský zámek, zámek Ctěnice, jakožto jedna z mála dochovaných středověkých tvrzí z 2. poloviny 14. století, nebo pět výklenkových kaplí poutní cesty z Prahy do Staré Boleslavi. Ve Vinoři se nacházel i cukrovar, ale ten byl i přes snahy o jeho záchranu roku 2009 zbourán. Nejznámějším vinořských rodákem je Theobald Kretschmann (1850 – 1919), český a rakouský violoncellista, dirigent a skladatel. Mezi zajímavosti patří fakt, že na území Vinoře je 7 rybníků, což je největší počet rybníků v jedné městské části, a místní škola vyučovala již za Marie Terezie, když až do roku 1856 měla pouze dvě třídy.

A právě tělocvična vinořské základní a mateřské školy se při rekonstrukci naší domovské haly v Liberci na Harcově podruhé za sebou stala naším azylem pro pořádání již 27. ročníku GP A dospělých - Memoriálu Ivana Škáchy (dříve Memoriálu Petra Sima). Do soutěže se přihlásilo úctyhodných 59 mužů a 37 žen a muselo se tak začít již páteční odpolední kvalifikací. Tu si z našich hráčů ve své premiéře na republikovém turnaji dospělých vyzkoušel Denni Kerpl, ve dvouhře však na zkušenějšího Jana Macáka z SK Hamr Praha nestačil. Do sobotní hlavní soutěže pak kromě Denniho v párovkách nakoukli i Háňa Stejskalová, Honza Rázl a Mirko Šída. V mixu Honza opět provedl svůj oblíbený trik, když si s klimkovickou Kačkou Osladilovou v prvním kole pohrál s další naší dvojicí Denni-Háňa, o postup do osmifinále je však ve třech setech zastavil reprezentační pár Adam Šulc-Klára Šilhavá. Miro s veseckou Ivkou Foukalovou předvedli jeden ze svých nejlepších výkonů a po výhře v prvním kole nad Davidem Slívou s Kateřinou Frischovou následně sehráli velkou a dlouhou bitvu proti nasazenému páru Václav Palán-Radka Šilhavá 20:22, 21:18 a 19:21 a byli jen kousíček od vysněného postupu mezi osmičku nejlepších. Ve dvouhrách jsme žádný úspěch na domácím turnaji nezaznamenali, když Miro i přes jednu těsnou koncovku podlehl mladé pušce Danovi Dvořákovi a Háňa zkušené Terce Kobylákové. Ve čtyřhře se pak mezi 16 nejlepších párů povedlo dostat Honzovi právě s českobudějovickým Danem Dvořákem, tam ale ve třech setech nestačili na druhý nasazený pár Adam Šulc-Václav Palán 13:21, 21:15 a 15:21. Dennimu s vodňanským Kubou Bouberlem, ani Mirovi s naším ligovým Kubou Zahrádkou se první kola přes Jana Alteru s Michalem Morávkem resp. Jirku Loudu s Janem Viktorou přejít nepodařilo. Vinoři děkujeme za možnost uspořádat tradiční GP A v náhradním místě, doufejme, že v příštím ročníku se vrátíme již do našich domácích prostor.

Druhým turnajem třetího dubnového víkendu bylo dvouhrové GP D U-13 v tělocvičně ZŠ Barvířská pod taktovkou TJ Slovan Vesec. Účastníků se sešlo tak akorát pro to, aby si zahráli dostatek zápasů ve skupinách, u kluků byly dvě, u holek stačila jedna. Kluci pak ještě nastupovali do dvou pavouků, kde se rozhodovalo o přesném konečném pořadí. Náš klub zastupovala čtveřice vedená Eliškou Andršovou jako jedinou dívkou, kterou podporovali chlapci Luky Huy Le Gia, Luky Loskot a Cyril Souček. A dařilo se jim skvěle, když všichni tři kluci postoupili do „lepšího“ pavouka o medaile. Tam Cyril v semifinále po třech setech porazil Lukyho L., druhý Luky ve stejné fázi těsně podlehl teplickému Vojtovi Mackovi 17:21 a 16:21. Na toho pak ve finále nenašel vítězný recept ani Cyril, i když druhý set byl nesmírně vyrovnaný až do samotného závěru. V konečném pořadí byl tak Cyril na 2. místě a oba Lukášové se podělili o místo třetí. Eliška to proti zkušenějším soupeřkám měla těžké a skončila na konečném 6. místě.

HS