Turnaje
17. - 20. listopadu 2022

Turnaje <br> 17. - 20. listopadu 2022

Bronz z MMČR U-19 a dvě čtvrtfinále z Českých akademických her

Další turnajový blok započal trošku netradičně již ve čtvrtek 17. listopadu, kdy začalo Akademické Mistrovství České republiky v badmintonu 2022. Odstartovalo symbolicky na státní svátek Dnu boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, kdy si připomínáme dvě události moderních českých dějin spojené se studenty českých vysokých škol. V roce 1939 došlo v reakci na demonstrace 28. října a nepokoje spojené s pohřbem studenta Jana Opletala k uzavření všech 10 tehdy existujících českých vysokých škol. Přesně o 50 let později, roku 1989, se odehrála druhá událost, kdy připomínka uzavření škol přerostla k demonstraci proti komunistickému režimu, která odstartovala období politických změn mezi 17. listopadem a 29. prosincem 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměnu politického zřízení na pluralitní demokracii. Toto období je označováno jako sametová revoluce, kdy vyjma událostí 17. listopadu nebyla revoluce doprovázena násilím a během státního převratu nebyl zmařen jediný život.

Na českých akademických hrách náš klub a také své vysoké školy reprezentovali ve všech disciplínách Filip Marek a Háňa Stejskalová, kterým se zde povedlo ukořistit dvě cenná čtvrtfinálová umístění. O obě se postarala Háňa - v singlu po vítězství nad olomouckou Bárou Vrbovou a porážce od jedničky Radky Šilhavé a v deblu s kamarádkou Majdou Horovou. Filipovi ve čtyřhře, ani při společném mixu s Háňou to i zásluhou množství neproměněných setbolů proti silnému páru Tadeáš Brázda – Adéla Chadimová nevyšlo, své kvality však Filip dokázal ve dvouhře, kde se po vítězství nad Jakubem Strakou podělil o konečné 9. místo.

O den později, v pátek 18. listopadu, začal již 26. ročník Mezinárodního mistrovství ČR juniorů v Orlové, jakožto součást evropského juniorského badmintonového okruhu 2022, kde si zálusk na nějaký pěkný výsledek dělali Denni Kerpl a Honza Rázl. Mladší z dvojice, Denni, se ve čtyřhře s Míšou Havlíčkem po vítězství nad ukrajinskou dvojicí Antamonov, Shcherbatiuk prokousal mezi 16 nejlepších párů turnaje a ve dvouhře měl hned v prvním kole možnost porovnat své dovednosti s pozdějším finalistou Kento Matsukawou z Japonska, v mixu s Malvínou Skrčenou jim pak cestu zastoupil šestý nasazený pár z Rumunska 11:21 a 12:21. Mezinárodními turnaji ostřílenější Honza se ve čtyřhře s Danem Dvořákem také utkal s Matsukawou, zde ve dvojici s Yutem Nakashizu, ale ani on na pozdější vítěze recept nenašel. Vytáhl se však v mixu s téměř domácí klimkovickou Kačkou Osladilovou, kde po dvousetové výhře nad párem Yefimov, Shevchenko a dvou třísetových nad páry Cirók, Ciróková a Franczak, Wojcik došel až do semifinále. Tam se však vyskytovali další reprezentanti země vycházejícího slunce a následní mistři mixu Rui Sato a Mei Sudo, Honza s Kačkou tak z Czech Junior International berou parádní bronz!
Podrobnosti o dalších medailích pro Honzu jsem uvedli zde.

V hale Badminton u Muzea jsme v sobotu 19. listopadu pořádali další z mnoha turnajů, tentokrát se jednalo o Oblastní přebor kategorie U-17. Mezi celkovými 24 účastníky o tituly Oblastních badmintonových přeborníků pro rok 2022 soutěžila i naše pětice Ondra Beran, Vojta Marek, Míša Nidrle, Esi Králová a Kája Tomešová. Nejvíce se dařilo Káje, která si vybojovala bronzovou placku jak ve dvouhře, tak společnými silami s Esi ve čtyřhře. Kluci se rozhodli, že pro tentokrát nebudou brát nic jiného než čtvrtfinále, když celá trojice byla svorně ve všech třech disciplínách na děleném 5. – 8. místě, ale blýskl se například Ondra, který ve dvouhře ve dvou vyrovnaných setech porazil Marka Štycha.

Taktéž v sobotu vyrazila devítičlenná výprava obou libereckých klubů, na které od nás participovala čtveřice Standa Mrskoš, Miro Šída, Klárka Malcová a Háňa Stejskalová, do devítikurtové haly v Ústí nad Labem, kde se odehrálo GP C dospělých. Slušnou formu ukázal Miro, který na turnaji nenašel přemožitele a zvítězil ve všech třech disciplínách. V párovkách k tomu mocně přispěli jeho spoluhráči - vesecká Ivka Foukalová v mixu a Standa v deblu, který však do té doby nebyl se svým výkonem příliš spokojen a po dvouhrách ho hodnotil lakonickými slovy „Dneska jsem bez esence“ :-D. Další medaili se pak povedlo přidat Klárce, která byla třetí ve dvouhře.