Turnaje
18. – 19. března 2023

Turnaje <br>18. – 19. března 2023

Liberecké přípravky opět v akci a domácí GP C U-17

V neděli 19. března byly rozdány tituly na nejstarším a nejslavnějším badmintonovém turnaji světa, All England Open Badminton Championships. Letos se v hale Utilita Arena Birmingham uskutečnil již neuvěřitelný 113. ročník – první ročník se konal v roce 1899, když mu cestu otevřel úspěch vůbec prvního otevřeného badmintonového turnaje na světě, který se uskutečnil v anglickém Guildfordu o rok dříve 1898. Zajímavostí je, že v prvním ročníku All England se soutěžilo pouze v párových disciplínách, dvouhry byly doplněny až následující rok. Až do 1977 byl tento turnaj považován za neoficiální mistrovství světa (následně Mezinárodní badmintonová federace zavedla oficiální mistrovství), v současné době nese status Super Series Premier. Přerušen byl pouze v letech 1915 – 1919 a 1940 – 1946 kvůli oběma světovým válkám. Letošní ročník s dotací 1 250 000 dolarů ovládli asijští badmintonisté, když vítězi se v neděli stali – Li Shifeng (Čína) v mužské dvouhře, An Se-young (Jižní Korea) ve dvouhře žen, Indonésané Fajar Alfian a Muhammad Rian Ardianto ve čtyřhře mužů, Korejky Kim So-yeong a Kong Hee-yong ve čtyřhře žen a čínský pár Zheng Siwei a Huang Yaqiong v mixu. Jak asi už tušíte správně, na All England jsme žádného zástupce neměli, ale pojďme se podívat na to, jak se o tomto víkendu dařilo našim hráčům v českých luzích a hájích.

V sobotu 18. března jsme v domácí hale Badminton u Muzea pořádali GP C kategorie U-17. Sešla se konkurence solidních 12 chlapců a 11 dívek, mezi nimiž nechyběla ani naše sedmička Sofi Kerplová, Esi Králová, Eliška Nidrlová, Kája Tomešová a Denni Kerpl, Vojta Marek a Míša Nidrle. Pozitivem je, že se všem našim hráčům povedlo získat nějaký ten cenný kov, výjimkou byla bohužel Esi, která turnaj nedohrála, tak snad bude brzy v pořádku. Když bychom vyhlašovali hvězdu turnaje, byl by to Denni, který neprohrál žádný svůj zápas a připsal si kolekci třech zlatých medailí, když v mixu mu vypomohla sestra Sofi a v deblu Václav Burkovec z Benátek nad Jizerou. Ve dvouhře se dařilo ještě Vojtovi a Káje, kteří si vybojovali shodně třetí místo. Ve čtyřhrách pak zasloužené stříbro přidali Vojta s Míšou a bronz Eliška se Sofi.

Ve vesecké sokolovně se v neděli 19. března pod taktovkou TJ Slovan Vesec uskutečnil druhý z tříčlenné série turnajů libereckých přípravek. Turnaj tentokrát ovlivnily nemoci, ale i tak se sešlo krásných 18 začínajících hráčů a hráček. My jsme v podání Elišky Gřešulové, Filipky Hiršalové, Gabči Králové, Kristýnky Pavlišové, Majdy Turkové, Adámka Pechláta, Honzy Peši, Pepy Turka a Vašíka Votrubce tvořili přesnou polovinu. Ve třech skupinách po šesti se hráči snažili probojovat mezi nejlepší čtyři, aby postoupili do závěrečného pavouka o co možná nejlepší konečně umístění. Všechny zápasy se hrály na půlce kurtu do 15 bodů a výsledky byly tak těsné, že o postupu tentokrát rozhodoval opravdu každý bodík. Další zápasy si nakonec zahráli Eliška, Filipka, Kristýnka, Majda, Pepa, Vašek, kde byla nakonec nejúspěšnější Filipka, která si po tvrdých bojích došla až pro stříbrnou medaili, když prohrála jen s domácím vítězem Honzou Kunou, moc gratulujeme a jen tak dál! Každý z hráčů i doprovodu si však zaslouží ocenění za obrovskou snahu, kterou do turnaje vložili, bylo radost vidět velké zlepšení u všech hráčů a zápal pro hru, velké díky patří též organizátorům této perfektní akce! Třeba jednou někoho z této skupiny uvidíme i na slavném All Englandu.