Turnaje
25. – 26. března 2023

Turnaje<br>25. – 26. března 2023

Jaro je tu a s ním nálož rovnou pěti turnajů.

V pondělí 20. března 2023 nastalo astronomické jaro. Známá školní informace, že jaro nastává vždy přesně 21. března, byla pravdivá naposledy v roce 2011, od té doby to bylo vždy 20. března, který se postupně změní až na 19. března (což nastane v roce 2048) a zpět k 21. březnu se vrátí až v roce 2102. Začátek jara v roce 2023 byl přesně ve 22 hodin a 24 minut večer, Slunce vstoupilo do znamení Berana a pro celou severní polokouli nastala též jarní rovnodennost, což znamená, že den je stejně dlouhý jako noc. Ten se nyní začne prodlužovat až do letního slunovratu 21. června 16:57 hodin, kdy den bude dvakrát delší než noc. Jaro tedy bude trvat přesně 92 dní a 22 hodin. Na jižní polokouli naopak začal podzim. Na jarní rovnodennosti dodnes závisí i proměnné datum Velikonoc. Zajímavostí je, že na 20. března byl vyhlášen i Světový den vrabců – World Sparrow Day. A hned první jarní víkend se nám hezky urodilo, když se naši hráči zúčastnili rovnou pěti turnajů, tak to pojďme vzít hezky postupně od nejmladších po nejstarší:

Hráči kategorie U-13 vyrazili nasbírat nové zkušenosti na GP C do Mostu. A novinek bylo spousta, když si oproti ostatním turnajům, které jsou zvyklí hrávat, zkusili i párové disciplíny a soupeři na této úrovni byli také přeci jen o něco málo silnější. Eliška Andršová, Linda Tokarová, trojice Lukášů Huy Le Gia, Loskot a Tomeš, Cyril Souček ani Adam Tokar se toho však nezalekli a v každém utkání bojovali o každý jednotlivý bod a úspěch. I když medaile z toho nakonec tentokrát nebyla, musíme pochválit především Adama, který si odvezl čtvrtfinále ze dvouhry a čtyřhry s Lukym Tomešem, stejně jako holky ve čtyřhře. Ostatní mají pochvalu, že se „céčka“ nezalekli a ve své hře se zase posunuli o kus dál.

Kategorie U-15 měla na programu republikové GP B, které pořádal oddíl SKP Kometa Brno. My jsme zde měli jedinou zástupkyni v podobě Sofi Kerplové. Ta se zde úplně nepotkala s koncovkami, když v mixu s kladenským Náťou Skrčeným prohráli s pražskými Felixem Kyzlíkem s Danielou Dušánkovou 22:20 ve třetím setu. Stejná soupeřka, stejný výsledek pak nastal i v utkání dvouhry dívek o pořadí. Vítězného zápasu jsme se tak dočkali až ve čtyřhře s Barborou Kozubkovou z Hamru, když holky přetlačily hradecko-karvinský pár, na sehranější Martinu Czajovou s Annou Kábrtovou v dalším kole však již nestačily.

Někteří hráči mladšího dorostu U-17 si dali jarní turnajový dvojboj. V sobotu totiž TJ Slovan Vesec v tělocvičně ZŠ Barvířská pořádal GP D, kterého se zúčastnili Esi Králová, Eliška Nidrlová, Kája Tomešová společně s Ondrou Beranem a Vojtou Markem. A dařilo se skvěle – Esi vyhrála dvouhru i čtyřhru s Kájou a byla třetí v mixu netradičně s hradeckým Filipem Antalem, Kája kromě zmíněné čtyřhry vyhrála i mixa s Vojtou a byla druhá ve dvouhře. Medailovou sbírku dívek pak doplnila Eliška bronzem ze čtyřhry s pražskou Zuzanou Gemelovou. U chlapců byla situace velmi podobná, když Ondra po dobrém výkonu vyhrál dvouhru i čtyřhru s Vojtou, který byl ve dvouhře stříbrný, ale druhou zlatou si na krk pověsil z mixu s Kájou.

Ti, kterým to nestačilo, vyrazili ještě v neděli do Benátek na GP C U-17 - Esi Královou, Elišku Nidrlovou společně s Kájou Tomešovou tak doplnila ještě z Brna navrátivší se Sofi Kerplová a navíc přibyl i jediný zástupce chlapců Míša Nidrle. Zde jsme cenné kovy posbírali v párových disciplínách, přičemž všechny měly bronzovou přívuň, když na třetím místě shodně skončily čtyřhrové páry Kája-Esi, Sofi-Eliška, Míša-Honza Pavlík (SK Badminton Přerov) i mixová dvojice Kája-Vojta Pekárek (BK Arion Praha).

Zdařilé výkony pak předvedl jediný náš reprezentant na republikovém GP B staršího dorostu U-19 v Mostu Denni Kerpl, když se jako nenasazený hráč po dvousetových výhrách nad svým spoluhráčem ze čtyřhry Kubou Bouberlem a hradeckým Lukášem Tvrdíkem probil až do čtvrtfinále dvouhry, kde ho po výsledku 9:21 a 17:21 zastavila až turnajová jednička Ondra Běhounek z Ústí nad Labem, velmi slušná práce. V mixu s ostravskou Luckou Šuhajovou, ani v deblu s Kubou se mu výhru proti deblově ostřílenějším Adamu Královi s Denisou Valentovou resp. Tadeáši Hlubučkovi s Danem Ickertem připsat nepodařilo.