Turnaje
30. března – 1. dubna 2023

Turnaje <br>30. března – 1. dubna 2023

O aprílovém víkendu evropský okruh U-17 v Českém Krumlově a „céčka“ U-15 i dospělých

Nastal první dubnový den roku 2023 a s ním i tradiční Apríl. Ten je v Čechách již od 17. století spojen s různými vtípky, žertováním a tropením si legrace z ostatních. Původ tohoto svátku je však ve Francii, kde se nazývá jako „poisson d´avril“, v překladu „dubnová ryba“, což souvisí se zvykem vystřihování ryby z papíru a lepení nešťastníkovi tajně na záda. První doložená zmínka je z roku 1466 a tato akce se postupně šířila dál a dál, v Česku je první záznam o tomto svátku datován k roku 1690 a předpokládá se, že vznikl jako reakce na změnu ročního období z posmutnělé zimy na mnohem rozvernější a veselejší jaro. Dříve se terčem žertíků stávali převážně známí a příbuzní, kteří se posílali na nákupy věcí jako např. ohýbáku na cihly, bublinky do vodováhy, zubní protézy do pilky na řezání dřeva, či závitu M0, jsou však známy i kousky kdy byl rozebrán celý povoz a znovu postaven na střeše stodoly. V posledních letech jsou vtípky mnohem sofistikovanější a propracovanější a často reagují na aktuální události. U novinářů tato tradice dovoluje v tento den vypustit i nějakou tu novinářskou kachnu či chcete-li moderněji hoax. S tím se však u našeho článku shrnujícího uplynulý badmintonový víkend nesetkáte, my budeme seriózní :-)

Již od čtvrtka 30. března probíhal v Českém Krumlově turnaj evropského okruhu kategorie U-17, Oliver Czech U-17 International 2023, kde náš klub reprezentoval Denni Kerpl. Tomu se v napínavém zápase plném těsných koncovek povedlo překonat nástrahy prvního kola v mixu s pražskou Luckou Tománkovou, když udolali domácí krumlovský pár Dennis Pražák, Kristýna Kozáková 21:14, 20:22 a 27:25, aby následně podlehli španělsko-chorvatské dvojici Gonzalo Isabal-Ana  Pranić. V singlu to bylo obdobné, když Denni po dvousetovém vítězství nad Zeno Agaiem z Maďarska stejným poměrem nestačil na českého parťáka Kryštofa Coufala. V deblu s vodňanským Kubou Bouberlem pak byla nad síly našeho páru švédská dvojice, která později došla až do semifinále, Timmy Nilsson-Harry Vaihinger 20:22 a 10:21.

V Liberci se aprílovou sobotu pod taktovkou TJ Slovan Vesec konalo GP C kategorie U-15, kterého se zúčastnila také pětice Eliška Nidrlová, Sofi Kerplová, Tobík Bednář, Filip Jiroš a Vilda Pětioký. Titul se zlatou medailí si z této akce vybojovala Eliška, která v sestrovražedném souboji ve čtyřhře s veseckou Kristýnou Holubovou přehrála Sofču s Luckou Čepelákovou nejtěsnějším možným rozdílem, jaký si umíme jen představit, 23:21, 19:21 a 21:19. Sofi byla úspěšná i ve dvouhře, kde si připsala bronz a stejnou medaili se pak povedlo získat i Tobíkovi s Vildou ve čtyřhře. 

Na Zahradní Město do Prahy se na Apríla vypravil osamocený Mirko Šída, když zde odehrál GP C dospělých. A poměrně se mu dařilo, když v obou disciplínách, do kterých nastoupil, bral stříbro. Ve dvouhře i čtyřhře, do které spojil síly s proseckým Jirkou Nývltem, byl jeho finálovým přemožitelem Jan Macák z SK Hamr, který v deblu nastoupil po boku Kuby Vitvery ze stejného oddílu.