Turnaje
4. - 5. března 2023

Turnaje<br>4. - 5. března 2023

Bronz z republikových GP B U-17 i dospělých a kupa vavřínů z libereckého GP D U-15 

Ve čtvrtek 2. března uplynulo přesně 45 let od chvíle, kdy ke stanici Saljut 6 odstartovala loď Sojuz 28 s československým kosmonautem Vladimírem Remkem na palubě. Ten se tak stal prvním a jediným československým kosmonautem a zároveň prvním z jiné země než Sovětského svazu nebo USA, evropská kosmická agentura se k němu hlásí též jako k prvnímu evropskému kosmonautovi. Do kosmu se Vladimír Remek dostal díky programu Interkosmos a ve finálním výběru dostal přednost před dalším vojenským pilotem Oldřichem Pelčákem. Let z kosmodromu Bajkonur odstartoval přesně v 15:28 a Remek společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem strávili ve vesmíru přesně 7 dní, 22 hodin a 17 minut, během kterýchž se na stanici Saljut 6 pomáhali dlouhodobé posádce Jurijovi Romaněnkovi s Georgijem Grečkem a věnovali se i vlastnímu vědeckému programu, aby nakonec 10. března 14:45 přistáli zpět na Zemi v Kazachstánu. A jak se během následujícího víkendu 4. - 5. března dařilo s raketami našim hráčům?

Pětice Esi Králová, Kája Tomešová, Denni Kerpl, Vojta Marek a Míša Nidrle vystartovala do nové sportovní haly města Plzeň v Krašovské ulici na Košutce, kde se odehrálo republikové GP B mladšího dorostu U-17. V mixu to ani jednomu z párů Vojta-Kája, Míša-Esi, Denni-Lucka Tománková nedopadlo. Ve dvouhrách už to bylo o poznání lepší, když se z prvních kol povedlo probojovat Vojtovi přes pardubického Hykela, Káje přes domácí Pixovou a Dennimu dokonce až do čtvrtfinále, kde ve velmi těsném utkání o medaili podlehl proseckému Petrovi Břízovi 21:16, 19:21 a 16:21. Turnaj tak pro naše barvy vygradoval ve čtyřhře, Vojta s Míšou i Kája s Esou sice podlehli svým protivníkům v prvních kolech, i když holky až po boji s krumlovskými Pavlykovou a Půlpánovou 19:21, 21:14 a 20:22, ale Dennimu se s vodňanským Kubou Bouberlem povedlo po dvou výhrách probojovat až do nedělního semifinále! Tam sice podlehli jedničkám Klímovi se Strejčkem 15:21 a 16:21, ale zisk bronzové medaile je moc pěkným oceněním, gratulujeme!

Mirko Šída odletěl na GP B dospělých do Mostu, kde ho v mixu podpořila Háňa Stejskalová. A to se ukázalo býti dobrou investicí, když se jim povedlo proklouznout do čtvrtfinále, kde podlehli pozdějším vítězům Adamovi Šulcovi s Klárou Šilhavou 2:0 na sety. Ve dvouhře pak dokázal využít schůdného losu, porazit jak zkušeného Honzu Klimaje, tak běhavé mladíky Ondru Pálinkáše se Štěpánem Líbalem a k překvapení všech dojít až do semifinále, kde ve dvou setech podlehl Matějovi Hubáčkovi. To mu však nemohlo zkazit radost ze zisku první singlové republikové medaile v kategorii dospělých  v kariéře! V deblu pak spojil síly s Markem Orosem, ale v prvním kole nezvládli koncovku proti páru Hurtík-Müller 21:17, 16:21 a 20:22. 

Největší zastoupení jsme tak měli na domácí základně, když GP D U-15 v tělocvičně ZŠ Barvířská odehráli Eliška Nidrlová jako jediná dívka mezi chlapci Tobíkem Bednářem, Filipem Jirošem, Štěpánem Loskotem, Vildou Pětiokým, bratry Adamem a Matějem Tokarovými a Matyášem Třeškou. A v této sestavě jsme i vinou ne příliš početné konkurence vytěžili pěkné množství cenných kovů. Hvězdou turnaje se z našeho pohledu stal Tobík, který bral ve všech disciplínách stříbrnou medaili. K té mu ve čtyřhře pomohl Vilda, v mixu pak Eliška, která si taktéž vybojovala tři medaile, když byla ještě bronzová ve dvouhře i čtyřhře s radotínskou Klárou Bergovou. Bronz ze dvouhry přidal i Filip a nejvíce medailí jsme uzmuli v chlapecké čtyřhře, kde Tobíka s Vildou podpořily dva bronzové páry Filip-Maty a Štěpán-Adam.