Turnaje
9. – 11. března 2023

Turnaje <br>9. – 11. března 2023

Úspěchy ověnčené GP D U-13 a další střet Honzy Rázla s asijským badmintonem

Berlín, přibližně s 3,7 miliony obyvateli hlavní a největší město Německa. Od sjednocení Německa roku 1990 patří nejen k největším městům v Evropě, ale je dokonce i největším městem Evropské unie, ve 20. letech 20. století byl dokonce po Londýnu a New Yorku třetím největším městem na světě. Leží na rovině, na břehu řeky Sprévy, především v západních a jihovýchodních čtvrtích se nalézá množství typických jezer, největším je Müggelsee, a zcela ho obklopuje spolkový stát Braniborsko. Vznik města se datuje do 13. století, to se zde křížily dvě důležité obchodní stezky, což mu zůstalo až dodnes, kdy je důležitým evropským dopravním uzlem letecké a železniční dopravy. Je také světovým centrem kultury, politiky, médií a vědy, když Berlín je domovem několika světově uznávaných univerzit. Jeho zoologická zahrada je nejnavštěvovanější v celé Evropě, mezi další turistické symboly města patří Ostrov muzeí s rovnou pěti slavnými muzei a Berlínskou katedrálou, Paláce a parky v Postupimi a Berlíně a soubor šesti obytných komplexů Sídliště berlínské moderny (všechny tyto lokality se nacházejí na seznamu UNESCO), Braniborská brána, třída Unter den Linden, Vítězný sloup, Alexanderplatz či blízký berlínský televizní vysílač, s 368 m nejvyšší stavba v Německu.

A právě v Berlíně se uskutečnil jeden z nejvýznamnějších turnajů juniorské sezóny, Yonex German Junior 2023, což je turnaj nejvyšší kategorie Junior International Grand Prix s velkou tradicí, na který každoročně do Evropy přijíždějí i ti nejlepší hráči z Asie. A mezi účastníky jsme měli i jedno naše želízko v ohni, Honzu Rázla, který v obou svých disciplínách dostal šanci porovnat se se svými vrstevníky z kontinentu pro badminton zaslíbeného. V mixu s klimkovickou Kačkou Osladilovou jim los do druhého kola přisoudil Thajce Phuwanata Horbanluekita s Patidou Srisawat a nebylo to vůbec špatné, když Honza s Kačkou dokázali uzmout set – 12:21, 21:19 a 13:21. V deblu s českobudějovickým Danem Dvořákem pak došlo na střet se zástupci země vycházejícího slunce Yudaiem Okimotem a Daigem Taniokou, který z našeho pohledu skončil o něco drsněji 15:21 a 7:21. I přes dvě porážky bylo porovnání s nejlepšími světovými hráči pěkným zážitkem a zkušeností, děkujeme za reprezentaci na této vrcholné akci.

Doma, v České republice, se v sobotu 11. března nezvykle uskutečnily pouze dva badmintonové turnaje a shodou okolností jsme byli u obou. Tím prvním bylo GP D kategorie U-13, které v tělocvičně ZŠ Barvířské pořádal TJ Slovan Vesec. Turnaj hraný již klasicky skupinovým systémem s nadstavbou a pouze ve dvouhrách měli šanci z našeho klubu okusit Eliška Andršová, Linda Tokarová, trojice Lukášů Huy Le Gia, Loskot a Tomeš a Adam Tokar. Nejvíce zápasů se povedlo vyhrát Adamovi, který se probojoval až do finále, kde podlehl domácímu favoritovi a bral tak skvělou stříbrnou medaili. Tomu však zdatně sekundovali Luky Huy Le Gia a Luky Tomeš, kteří skončili hned v závěsu s bronzem, stejně jako velmi dobře hrající Linda v dívkách. Luky Loskot pak byl na děleném 7. místě a Eliška na děleném 9. místě.

Druhým českým turnajem bylo GP A dospělých – Velká cena města Plzně, zde jsme však měli pouze epizodní roli, když se zúčastnil jen solitér Mirko Šída. A působení to příliš dlouhé nebylo, když v párových disciplínách s veseckou Ivkou Foukalovou a dobrušským Matějem Švábem se na soupeře vyzrát nepodařilo. Jedinou výhru tak zaznamenal v singlu, nutno dodat, že po skreči soupeře, který nedorazil, aby následně ve dvou setech prohrál s turnajovou dvojkou Janem Viktorou.