Turnaje
9. – 12. února 2023

Turnaje<br>9. – 12. února 2023

Skvělý Honza Rázl na MM Maďarska, GP A U-15 a domácí GP C U-19

V dnešním zeměpisném okénku zamíříme do maďarské Pécse, kde se uskutečnil další z turnajů evropského badmintonového okruhu U-19. Pécs, česky Pětikostelí, německy Fünfkirchen, latinsky Soapine, nebo také Quinque Ecclesiae, kdy název odkazuje na ruiny pěti raně křesťanských kaplí ve městě, je se zhruba 140 tisíci obyvateli páté největší maďarské město rozkládající se na jihozápadu této země. Město leží 170 km jihozápadně od Budapešti, 155 km od srbského Nového Sadu, 240 km od rakouského Štýrského Hradce a pouhých 40 km od chorvatských hranic, takže někdy též bývá označováno za maďarskou bránu ke Středozemnímu moři. Prvními doloženými obyvateli zde byli Keltové, ve 2. století našeho letopočtu sem přišli Římané a Pécs se stala důležitým střediskem římské Panonie. Následně se sem nastěhovali Avaři a Slované, ke svojí říši ho připojil i Karel Veliký, v roce 1367 tu byla založena první univerzita v Uhrách, ale po bitvě u Moháče 1526 nastal zlom, město získali Turci a to se tak několik dalších desítek let vyvíjelo pod vlivem muslimské kultury. Pádem Pešti roku 1686 byla Pécs osvobozena a město osídlili osadníci z jižního Německa, takže se zde vytvořila početná německy mluvící komunita obklopená Maďary, což se tu prolíná až dodnes. Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je od roku 2000 zapsána raně-křesťanská nekropole, díky rodině Zsolnay zde má již od poloviny 19. století tradici výroba porcelánu, jejíž barevnou kašnu je možné spatřit na hlavním náměstí, druhým místním tradičním podnikem je pak továrna na kožedělné výrobky, především rukavice.

Na turnaj 13th Multi Alarm Hungarian Junior International Championships 2023, který byl zařazen do kategorie Junior International Series, se vypravil jediný náš zástupce Honza Rázl, ale nedělal si z toho vůbec těžkou hlavu a podal zde skvělý výkon! V mixu tradičně s klímkovickou Kačkou Osladilovou po výhře nad Poláky Pinkowiczem s Cuchrou deklasovali německý pár Schenk – Zorn, aby následně uspěli i v českém čtvrtfinále proti Tomáši Vrbkovi a Tereze Cirókové 21:16 a 21:11. Až v semifinále na ně našla recept silná francouzská dvojice Ewan Goulin – Agathe Cuevas, které Honza s Kačkou podlehli 10:21 a 19:21 a berou tak skvělý bronz! Do čtyřhry Honza s Danem Dvořákem z Českých Budějovic vstoupili jako první nasazený pár suverénními dvousetovými výhrami proti soupeřům ze Španělska a Maďarska, ocitli se tak v semifinále proti další české dvojici Marek Waliszewski – Vojtěch Matuš a i tuto bitvu zvládli ve dvou setech. V nedělním finále tak měl Honza možnost na reparát proti Ewanu Goulinovi, tentokrát ve dvojici s Thibaultem Gardonem, a uspěl, když Honza s Danem po třísetovém boji Francouze přetlačili 21:18, 16:21 a 21:10 a mohli oslavit zlatou medaili a titul z mezinárodního mistrovství Maďarska! Honzo, gratulujeme, parádní práce!

O poznání blíže to během tohoto víkendu měla Sofča Kerplová, která se v pražské Vinoři zúčastnila GP A starších žáků, tedy kategorie U-15. A vstup do turnaje ji vyšel skvěle, když v mixu s kladenským Náťou Skrčeným v prvním kole porazili brněnský pár David Hnaníček – Nina Leciánová 20:22, 21:16 a 21:13, aby následně ztroskotali na pražské dvojici J. Mojdl – J. Hnilicová. V ostatních disciplínách se nástrahy úvodních zápasů tentokrát překonat nepodařilo, když v singlu byla proti osmá nasazená Michaela Fedorková a ve čtyřhře, kterou si Sofča zahrála se svoji soupeřkou z prvního kola mixu Ninou, duo L. Bednářová s A. Maixnerovou.  

Úplně nejblíže to však měla pětice Denni Kerpl, Vojta Marek, Míša Nidrle, Esi Králová a Anička Muzikářová, která v sobotu 11. února absolvovala GP C kategorie U-19 na domácích kurtech v hale Badminton u muzea. Výborný turnaj odehrál Denni, kterému se ve známém prostředí podařilo vydobýt rovnou tři medaile – v mixu s ústeckou Sárou Orosovou bronz, stejně jako v deblu, kde Denni spojil síly s veseckým Míšou Čepelákem a hned v prvním kole došlo na bratrovražedný souboj proti Vojtovi s Míšou. Poslední a nejzářivější placku stříbrného lesku po vydařených výkonech získal ve dvouhře, kde po vítězstvích nad O. Kaplanem či L. Tvrdíkem podlehl až ve finále dobrušskému Lukáši Patzákovi. Tomu podlehl v prvním kole i Vojta a kalich těžkého losu si tak vypil až do dna. Poslední, bronzovou, medaili do sbírky tohoto víkendu pak doplnily Esi s Aničkou ve čtyřhře, když si zahrály dva hezké třísetové zápasy s bilancí 1:1. Naděje na další cenný kov jsme ještě dlouhou dobu žhavili ve dvouhře dívek, ale Anička ve čtvrtfinále nakonec podlehla Sáře Orosové nejtěsnějším možným rozdílem 19:21 ve třetím setu.